Norsko karavanem

Poslední dobou se dotazy (a nejen na nás) strhují na cestování karavanem po Skandinávii, nejčastěji po Norsku. Jedná se totiž o nádherný, byť dražší kraj, který je skvělé procestovat právě obytným vozem.

Díky obytnému vozu ušetříte totiž spousty peněz za ubytování a zároveň tak získáte ohromnou možnost toho vidět co možná nejvíce. No a nejčastěji se výletníci vydávají právě do Norska. Proč? Jednoduše proto, že oplývá strhujícími a neokoukatelnými přírodními krásami. Ať už se jedná o věhlasné fjordy, ledovce, řeky, hory, či horské terény. Krutou pravdou ovšem zůstává, že Norsko patří k jedněm z nejdražších zemí světa, ale zážitky, kterými vás odmění, pateticky řečeno, zůstávají v paměti napořád. Ať už je to ale jakkoliv, tenhle výlet bude potřeba trochu více naplánovat.

KDY JET?

Hlavní sezona se pohybuje od poloviny června do poloviny srpna. Je to čas, kdy je v zemi všechno nejdražší a pohybuje se v ní nejvíce turistů. Kromě toho zde není ani záruka počasí. Vedlejší sezona, která je udávána od května do první poloviny června a posléze od druhé poloviny srpna do konce září je možná nejvhodnější dobou, kdy vyrazit. Počasí je mírné, turistů je méně a ceny jsou krapet nižší.

Období od října do dubna je tedy úplně mimo sezónu, ve kterém je řada zajímavostí zavřená a počasí je nepřející.

KAM JET?

Oslo – město přecpané galeriemi a muzei, ideální místo pro milovníky kultury a umění.

Trondheim – univerzitní město, po Oslu a Bergenu třetí největší. Kypí životem, historií i půvabnými ulicemi.

Bergen – malebné domky, které jsou obklopeny sedmi kopci a sedmi fjordy, srdce tvoří Bryggen a přístav Vågen.

Geirangerfjord – místo zapsané na seznamu UNESCO, na kterém se pořádají 20 km dlouhé plavby lodí. Pokud chcete vidět nejkrásnější fjordy z celého Norska, rozhodně to nesmíte minout. Další místa, kde můžete spatřit fjordy jsou: Sognefjorden, Hardangerfjord, Lysefjord, Nærøyfjord, …

Lofoty – jedná se o neuvěřitelné ostrovy, které dnes spojují mosty, takže se bez problému dostanete z jednoho na druhý. Světlo vás zde bude oplývat 24 hodin denně stejně jako čistý, mořský, ale chladný vzduch. Ostrovy ale ze všech nejkrásnější jsou: Moskenesøy, Flakstadøy, Austvågøy, …

Preikestolen (česky Kazatelna) – neuvěřitelný skalní masiv se strhujícím výhledem.

Trolltunga – pokud si někdo vybaví Norsko, většině se vybaví toto ikonické místo, kde se předhání turisté s foťáky. Na druhou stranu se jedná o ohromující skalní útvar s ohromujícím výhledem.

Kjera g– další symbolické místo, na kterém je fenomenální výhled, ačkoliv se toto místo proslavilo spíše uvíznutým balvanem mezi dvěma skalami.

Národní park Jotunheimen – místo plné turistických tras vedoucí kolem jezer, vodopádů, ledovců a hor (spadá sem například nejvyšší hora severní Evropy – Galdhøpiggen).

Langfoss – jedná se o vodopád, kolem kterého si rozhodně naplánujte trasu. Je ohromně veliký, je přímo u silnice a je zadarmo – to je tutovka, no ne?

Polární záře – největší šanci ji zahlédnout máte od října do března.

Norská fauna – není tak početná jako v sousedním Švédsku, či Finsku, ale můžete narazit například na polární lišku – NP Børgefjell, pižmoně, losy či soby, …

KDE SPÁT?

No přece v karavanu. Všude v Norsku je povolené stání na divoko. Samozřejmostí je opustit místo ve stejném stavu, jako jste k němu přijeli. Norové jsou milí lidé a někteří mohou nabízet místa u jejich domků, kde se připojíte k elektrice, případně budete moct využít jejich sociální zařízení. Pokud to ale vyloženě nenajdete na internetu, není vhodné na to spoléhat. V Norsku je také spousta kempů, podívejte se na nabídku třeba sem.

CO SE TAM DÁ JEŠTĚ DĚLAT?

Co se týče sportovních outdoorových aktivit, Norsko je rozděleno do dvou sezon – letní a zimní:

 • léto – pěší a ledovcová turistika, paragliding, kanoistika, rafting, rybaření – nejlépe od poloviny června do poloviny srpna,
 • zima – lyžování a běžky, sněžné skútry, psí spřežení – od prosince do konce února.

Nejlepší destinace

Pěší turistika – v Norsku je síť přibližně dvaceti tisíc kilometrů značených pěších tras: NP Jotunheimen, NP Rondane, náhorní plošina Hardangervidda, …

Ledovcové túry – nutno podotknout, že se může jednat o poměrně nebezpečnou záležitost, k nejlepším destinacím ale patří: ledovec Hardangerjøkulen, Folgefonna, Nihardsbreen, …

Kanoistika – Jostedalen, Voss, Flåm, …

Rybaření – Tana Bru (legendární lov lososů), SaltstraumenMaelstrom, Tromsø (zimní rybaření na ledu), …

Lyžování – Stryn Ski Centre, FolgefonnSkisenter, …

Rafting na divoké vodě – Heidalen, Setesdalen, Drivadalen, …

Psí spřežení – Karasjok, Alta, Røros, …

Běžky – Lillehammer (v roce 1994 se zde konaly zimní olympijské hry), Trysil, Holmenkollen (Oslo), …

Sněžné skútry – Kirkenes, Alta, Tromsø, …

Paragliding – Hemsedal, Voss, …

KUDY A JAK JET?

Kudy jet, to je na vás, záleží, zda máte po cestě naplánované ještě jiné aktivity, či nikoliv. Pokud se chcete vyhnout trajektu, dá se jet přes Hamburk, Kodaň až do Švédska a posléze přes Gøteborg na sever do Osla. To je ovšem tak dlouhá cesta, že se rozhodně vyplatí jet trajektem, kde můžete mimo jiné využít času k odpočinku. Zde se také vyplatí si rezervovat lístky na trajekt co nejvíce dopředu, v sezoně bývají vyprodané.

Nejtradičnější varianty trajektem jsou:

 • Sassnitz (D) – Trelleborg (SWE)
 • Rostock (D) – Trelleborg (SWE)
 • Rostock (D) – Gedser (DK)
 • Puttgarden (D) – Rødby (DK)
 • Hirtshals (DK) – Kristiansand (N)

V Norsku je spousta placených úseků, nejjednodušší možností je platit je během cesty elektronicky. Stačí si zaregistrovat SPZ a kreditní kartu na stránkách www.autopass.no a posléze vám bude mýtné strháváno z karty automaticky.

KOLIK MĚ TO BUDE STÁT?

Měnou je NOK, neboli norská koruna – 1 NOK = 2,68 Kč (k dubnu 2019). Bankomaty jsou téměř všude.

Ceny v Norsku jsou, jak je všem známo, poměrně vysoké. Největší výdaj, pokud pojedete karavanem, bude rozhodně činit doprava. Ať už si karavan půjčíte, či nikoliv, musíte počítat s financemi vynaloženými za pohonné hmoty, dálniční poplatky (neplatí se v Německu, Dánsku, Švédsku), poplatky spojené s přepravou trajektem (ceny se velmi liší podle měsíce, zvolené trasy atd., ale je třeba počítat s cenou od 100 EUR do 300 EUR, zkuste se podívat sem ), poplatky za některé přejezdy, například v Dánsku za mosty (The Great Belt Bridge – zhruba 33 EUR, nebo most Øresund spojující Kodaň se švédským Malmö – zhruba 46 EUR).

Nejvíc peněz se dá ušetřit rozhodně za ubytování, pokud využijete možnost jet karavanem. V teplejších měsících je tato varianta nejen levnější, ale zároveň pohodlná, svobodná a překrásná. Ceny kempů se liší, ale je třeba počítat s částkou kolem 50 EUR a více.

Další možností, jak ušetřit je vyhnout se restauracím (cena za jídlo v restauračním zařízení se pohybuje kolem 150-300 NOK), což znamená nakupování potravin v supermarketech a vaření. Ačkoliv jsou potraviny stejně pořád dražší než u nás, můžete se uklidnit alespoň tím, že se to projeví na jejich kvalitě. K levným supermarketům patří například Rema 1000, COOP, BUNNPRIS nebo KIWI.

Ceny za potraviny (pouze orientační):

 • chléb 10-30 NOK
 • margarín 25 NOK
 • mléko 17 NOK
 • 1 kg lososa 100 NOK
 • 1 kg rajčat 30 NOK
 • špagety 15 NOK
 • plátkový sýr 25 NOK
 • 0,5 l piva 20-30 NOK
 • víno 100-200 NOK

Alkohol obecně doporučuji brát s sebou z domova. Pivo a cidery seženete téměř kdekoliv, ale víno a další destiláty ve specializovaných obchodech s alkoholem – ty se nachází pouze ve větších městech.

CO NEZAPOMENOUT?

Ačkoliv se jedná o kraj krásný, může být tuze nehostinný. Proto doporučuji vzít si s sebou následující:

 • léto – pevnou turistickou obuv, kvalitní spacák, teplé oblečení, repelent, masku na oči (na letní noci plné světla),
 • zima – teplé boty, tlusté i syntetické ponožky, termoprádlo, teplé oblečení (goretexová bunda, fleecová mikina apod.), čepici, šálu, rukavice, baterku, …

Troufám si tvrdit, že Norsko je země plná nádherných zážitků, která se vám vryje pod kůži. A to i přes to, že vás to bude stát zpočátku trochu více úsilí, plánování a financí.